Google Search Console: Ako zdieľať prístup do účtu? [Návod]

Štatistiky webu z Google Search Console a ako ich nazdieľať

Na to, aby ste mohli zdieľať svoj účet Google Search Console, napríklad s marketingovou agentúrou, nemusíte sprístupniť svoj Google účet. Zdieľanie prístupu do GSC je veľmi jednoduché – a to bez toho, aby ste niekomu zverili vaše prihlasovacie údaje. Prečítajte si, ako vám môže pomôcť tento nástroj od Googlu a ako bezpečne povoliť ďalšiemu používateľovi prístup k vašim cenným dátam. 

Google Search Console je bezplatný nástroj, ktorý vám pomôže pochopiť, ako Google vníma vašu webovú stránku. Poskytuje dôležité informácie o kľúčových slovách, na ktoré stránka reaguje, a o tom, ako sa užívatelia na ňu dostávajú. 

Tieto údaje sú veľmi užitočné pre následnú optimalizáciu stránok s cieľom získať lepšie umiestnenie vo výsledkoch vyhľadávania a zlepšiť UX – používateľskú skúsenosť.

Vďaka dátam z Google Search Console dokážete monitorovať návštevnosť a výkonnosť webu a takisto mať prehľad o všetkých „SEO problémoch“, ktoré sa môžu objaviť na vašom webe. Účet Google Search Console by teda mal mať každý, kto chce efektívnejšie riešiť online marketing pre svoj web.

Čo vám povie Search Console o vašom webe

Search Console je jednoducho nutnosť pre každý seriózny web. Ak ju náhodou ešte nemáte zriadenú, tak včera bolo neskoro. 🙂  

GSC je pomerne komplexný nástroj. Tu je krátka ukážka, toho najužitočnejšieho:

 1. Celková „SEO výkonnosť“ vášho webu – či už ako celku alebo po jednotlivých stránkach či kľúčových slovách. Toto je veľmi dôležité hlavne po povinnom prechode na Google Analytics 4 – mnohým majiteľom webov a SEO špecialistom sa jednoducho pracuje so Search Console lepšie ako s GA4.
 2. Priemerná miera preklikov, teda CTR (Click Through Rate): Toto vám ukazuje, koľko ľudí kliklo na vaše odkazy vo výsledkoch vyhľadávania. Je to ukazovateľ účinnosti vašich nadpisov a meta popisov.
 3. Indexovanie stránok: GSC vám dáva prehľad o tom, ktoré stránky sú indexované vyhľadávačmi a ktoré nie. Stránky, ktoré sú pre vás kľúčové (kategórie produktov, blogové články, stránky služieb) určite chcete mať ako indexované. 
 4. Zabezpečenie HTTPS: GSC vám hovorí, či vaše stránky používajú bezpečné pripojenie, čo je dnes už nevyhnutnosť.
 5. Použiteľnosť pre mobilné zariadenia: V súčasnej dobe je dôležité, aby vaše stránky boli priateľské pre mobilné zariadenia. GSC vám poskytuje informácie o tom, ako dobre sa vaša stránka správa na mobiloch.
 6. Základné štatistiky webu (Core Web Vitals) – umožňujú vám jednoducho pozrieť, ktoré z vašich stránok sa načítavajú príliš pomaly alebo s problémami. Tieto metriky majú vplyv na výkonnosť podstránok. 

Okrem týchto dát vám Google Search Console umožní napríklad spravovať mapu stránky (sitemapu), požiadať o vyňatie stránky z indexu, alebo sa zrieknuť nekvalitných spätných odkazov. 

Prečo zdieľať údaje z Google Search Console s agentúrou?

Zveriť údaje z Google Search Console marketingovej či SEO agentúre je výhodné pre efektívnu optimalizáciu vašej webovej stránky. Agentúra získa prístup k cenným informáciám, ktoré sme si načrtli v časti Čo vám povie Search Console o vašom webe. Aj vďaka nim agentúra odhalí chyby, o ktorých ste ani nevedeli a ukáže vám priestor na zlepšenie vášho webu. Ak máte dobrú agentúru. 🙂 

Ako sme už spomínali, nemusíte agentúre zveriť priamo vaše heslo k účtu Google. To by bolo obrovské bezpečnostné riziko, ale už sme v praxi videli aj toto. 

Poďme sa pozrieť na návod, ako sprístupniť údaje z GSC jednoducho a bezpečne. 

Zdieľanie prístupu do Google Search Console – postup

Pre udelenie prístupu do Google Search Console je potrebné, aby ste sa prihlásili do svojho účtu. Potom stačí urobiť nasledujúce kroky:

 1. V bočnom menu na ľavej strane kliknite na Nastavenia.
 2. Následne kliknite na Používatelia a povolenia.
 3. Pre zdieľanie prístupu pre nového používateľa kliknite na Pridať používateľa vpravo hore.

  pridávanie používateľa do účtu Google Search Console
 4. Zadajte e-mailovú adresu agentúry, resp. osoby, s ktorou chcete zdieľať účet GSC (napr. data@increaseo.sk) a vyberte typ povolenia (úplné alebo obmedzené*), ktorý novému používateľovi udelíte.
  Pridelenie povolenia používateľovi Google Search Console
 5. Nakoniec kliknite na Pridať

*Pre prístup ku všetkým funkciám je potrebné Úplné povolenie – ak veríte vášmu SEO partnerovi, je jednoduchšie rovno zakliknúť Úplné povolenie.

A je to! Teraz zdieľate dáta z Google Search Console so špecialistom, ktorý vám snáď pomôže ku lepšiemu SEO. Ak vás zaujíma, ako by sme zlepšili vaše SEO my v Increaseo, rezervujte si bezplatnú SEO konzultáciu. Radi sa na to pozrieme. 

O autorovi

Roland Vojkovský

Riadim SEO agentúru Increaseo, mudrujem hlavne o marketingu (tu aj na osobnom blogu ) a budujem webové projekty postavené na kvalitnom obsahu a poctivom SEO. Čiže presne tak, ako to radím aj ostatným.